18.11.2020
Čipová sada Apple M1, kterou Apple ohlásil v červnu 2020 a první modely představit v listopadu, přináší zásadní změnu pro uživatele Windows. Od dob, kdy Apple přešel na procesory Intel totiž bylo možné instalovat Windows jako bootovací systém na všech počítačích Mac. Sloužila k tomu obslužná aplikace Boot Camp. A tak po dlouhých 14 letech opět zbývá jediná cesta, tedy virtualizace na Macu. Nevýhodou čipu M1 pak je, že již nemůžete virtualizovat cokoliv, ale jen ARM systémy. Tedy Windows jen v ARM verzi a Mac OS 10.5-10.15 nelze virtualizovat vůbec (virtualizovat zase půjdou až systémy určené pro procesory M1).
Nejznámější virtualizační aplikace na Macu jsou vmWare a Parallels. My se nyní podíváme na Parallels Desktop 16, které nabízejí podporu nového systému macOS 11 Big Sur.
Snadné nastavení, slušný výkon a rychlost
- Virtualizace přináší řadu výhod: spustíte v ní různé verze OS X, Windows 10, 8.1 a 7, Linux, Unix i macOS Server. Nemusíte počítač restartovat. Prostředí můžete nastavit tak, že na první pohled nepoznáte, zda spouštíte nativní aplikaci, nebo virtuální.
- Instalační asistent nabízí snadný převod existujících instalací Mac i Win do virtuálních, virtuální image se umí dynamicky zvětšovat a zmenšovat a nezabírá tak na disku více místa, než je třeba;
- Výkon virtuálního prostředí lze nastavit jedním kliknutím: na hry, vývoj a testování aplikací a podobně. Parallels zajistí sdílení mezi systémy, přenos klávesových zkratek z Maca, namapuje například TouchBar.
- Jen pozor: Parallels Desktop Standard je dost omezená verze - umožňuje přidělit jen 8GB paměti, 4 jádra - není zkrátka určena vysloveně pro produkční prostředí. K tomu slouží verze Pro a Business, ale tu najdete již jen ve verzi předplatného.
Parallels 16 jsou dobře připravené pro běžného uživatele. Instalační asistent vás zdárně dovede k cíli, propojení mezi macem a Windows funguje velmi dobře. Ale přeci jen ve virtualizaci chybí dostatečný výkon pro provoz náročnějších aplikací. Naštěstí grafické aplikace existují obvykle v obou verzích, tedy pro Windows i pro Mac, a to opět i základní balík od Corelu. Na druhou stranu existuje celá řada aplikací např. účetního charakteru, kde se bez Windows neobejdete, a kde vám virtualizace velmi dobře poslouží. Nové Macy disponují velmi rychlými disky, nicméně počítejte s větší spotřebou operační paměti a pod 16GB rozhodně nechoďte.